Isiász kezelése
Mi az-az isiász-szindróma? Mit kell tudni erről?
Az isiász a hát alsó részéből indul és a fenéken át az ülőidegen végigfutva a lábak hátsó részén végig tüneteket okozhat. A zsibbadással, érzéketlenséggel, gyengeséggel járó tünetegyüttes hátterében általában egy komolyabb betegség áll.
Gyakori alsó háti problémák, amelyek okozhatnak ülőideg-zsábát: gerincsérv, gerinccsatorna szűkület, porckorongsérv.
Az ülőideg, a nervus ischiadicus testünk legvaskosabb, leghosszabb perifériás idege. A medencéből a csípő-fartájon át fut le a combokban, ami a térdhajlatban két ágra oszlik. Az ülőideg számos izmot mozgat, és gondoskodik a combok, alszárak és lábak érző beidegződéséről.
Isiászos tünetek akkor jelentkeznek, ha az ülőideget irritálják vagy összenyomják a gerincvelői eredetéhez közel.
Működési zavara sokszínű tünetegyüttest okozhat, az enyhe érzéskieséstől a teljes bénulásig. Az isiász nem önálló betegség, hanem számos egyéb betegség következménye. Az isiászos fájdalom többnyire spontán is oldódik, pár hét alatt. Ez idő alatt az orvos feladata gondoskodni a fájdalomcsillapításról, az idegműködés mielőbbi rendeződéséről és a bénulás megelőzéséről. Bizonyos esetekben csak műtéttel lehet biztosítani az ideg túlélését. A fájdalom és a mozgáskorlátozottság keletkezésekor a legfontosabb a pihentetés, a derék tehermentesítése. Ha nem sikerül a fájdalmat csillapítani, nem múlnak el a panaszok és továbbra is fájdalmas a mozgás, akkor az orvosi kezelés a megoldás. A betegségek kezelése nem egy elhalasztható dolog, ha erős nyomás éri a fájó területet bekövetkezhet a bénulás is akár.
Mik a tünetek?
Az isiász tünetei leginkább a derékfájás, végtag zsibbadás, deréktáji fájdalom, vizelet és széklet visszatartási képtelenség.
A fájdalom enyhítésére a fájdalomcsillapítás kezdetleges kezelési módszer. A hirtelen mozdulatok nem tesznek jót a derekunknak.
A vizsgálat során az ágyéki gerinc mozgása korlátozott, gyakran egyáltalán nem kivihető, a gerinc mellett haladó izmok görcsös állapota révén a beteg csaknem merev helyzetben van.
Az isiász-szindróma nem mindig előzhető meg, de bizonyos életmódbeli szabályok betartásával jelentősen csökkenthetjük a veszélyét, (rendszeres testmozgás, helyes testtartás, gyógytorna).
Akut panaszok esetén legfontosabb a nyugalomba helyezés, az ágynyugalom. Kiegészítően gyógyszeres terápia, fájdalomcsillapítás, és gyulladáscsökkentésre nem-szteroid gyulladáscsökkentők, vagy szteroid gyógyszerek, izomlazítók adása, mellyel a fájdalmat sokszor fenntartó görcsös izom-összehúzódás oldásával érjük el a fájdalomcsillapító hatást. A gyógyszereket szájon át, infúzióban, a fájdalom helyére adott lokális, illetve izomba adott injekcióval, valamint bőrön keresztül felszívódó tapasz formájában juttathatjuk a szervezetbe.
- Az isiász többnyire egyoldali és az ülőideg beidegzési területére terjed ki.
- Az érzészavar és a fájdalom csíkszerű, viszonylag könnyen behatárolható. Deréktájékról indul és attól függően, hogy melyik ideggyök kerül nyomás alá, a belbokáig, az öregujjig illetve a kisujjig kisugárzik.
- A fájdalom is sokféle lehet: egészen enyhe fájdalomérzéstől az elviselhetetlenig fokozódhat fokozatosan, de felléphet hirtelen is.
- A fájdalom előidézhető akár tüsszentéssel, köhögéssel, haspréssel, orvosi műfogásokkal is.
- A fájdalom enyhül fekvés vagy járás közben és nő állás vagy ülés közben.
- A panaszokat a meleg fokozza.
- Jelentkezhet lábzsibbadás, kellemetlen szúró érzés a lábon.
- Az ideg által ellátott izmokban lehet izomgyengeség, mozgászavar.
- Bizonyos esetekben tünet lehet a vizelet- és széklet-visszatartási képtelenség (ún. inkontinencia)
Az isiász okai lehetnek:
- ágyéki porckorongsérv
Ez a leggyakoribb ok. A porckorong egy, a csigolyatestek között elhelyezkedő porclemez, ami egy külső rostos gyűrűből és egy belső puhább, zselészerű anyagot tartalmazó részből áll. Feladata az, hogy rugalmas összeköttetést biztosítson a csigolyák között, ezáltal biztosítva a gerinc mozgékonyságát. Amennyiben a porckorong külső rostos gyűrűjén repedés, szakadás keletkezik, a belső puha, kocsonyás állagú rugalmas anyag kitüremkedik, nyomva az itt haladó ideggyököt.
- ágyéki gerinccsatorna-szűkület
- gerinckopás (spondylosis)
- csontritkulás miatti csigolyaösszeroppanás
- gerincdaganat
- idegbecsípődés
- sok ülés stb.
Nagyon köszönöm a segítséged Tomi, a derekam a lehető legjobb! 😊
Februárban és márciusban iszonyatos derékfájással próbáltam élni, dolgozni, focizni, de rá kellett jönnöm, hogy nem megy tovább, szinte lépni is fájdalmas volt!
Voltam Tominál 2 kezelésen és mintha a régi lennék!
Megszűnt a nyilaló fájdalom, amit minden lépésnél éreztem, lehajolni, focizni már nem tudtam előtte!
Precíz, hozzáértő mozdulatokkal helyretette a becsípődött ideget, ami ki-be ugrált folyamatosan!
Nagyon hálás vagyok, megyek hamarosan a megelőző kezelésre!
Mindenkinek csak ajánlani tudom, ne habozzatok elmenni a kezelésekre!
Az isiász kezelése:
A gerincmasszázs fő feladata a kiváltó ok megszűntetése. A nyomás alatt lévő idegek felszabadítása a nyomás alól.
Az isiász tüneteinek enyhítésére rengeteg megoldás létezik. Hangsúlyozom, hogy ezek a kezelések a legtöbb esetben csak tüneti enyhülést fognak hozni. A fő feladat a kiváltó ok megszűntetésének mihamarabbi magoldására lesz szükség. Amíg el nem jutunk a kezelésre addig a tünetek enyhíthetőek az alábbi módszerekkel:
Tens EMS készülék használata:
A Tens kezelés a fájdalmas izmokat képesek ellazítani. A fájdalomcsillapító gyógyszerek helyett nagyon eredményesen tudja a fájdalmat enyhíteni. Ha el nem is hagyható a gyógyszer szedése, viszont a mennyiségét jó eséllyel csökkenteni tudja. A TENS készülék használatának nincsenek károsító mellékhatásai. A gyógyszerekkel ellentétben nem károsítja a gyomrot. Rendkívül fontos kihangsúlyoznom, hogy az itt felsorolt módszerek, készülékek, kenőcsök nem lesznek alkalmasak a teljes gyógyulásra. Ezek csak a tüneteket enyhítik. A TENS készülék hatása is csak ideiglenes, az isiász okozta fájdalmat is csak enyhíti. Egy bizonyos idő után a panasz, panaszok visszatérnek. Súlyos esetekben előfordulhat, hogy nem fog enyhíteni a fájdalmon, de egy próbát biztosan megér.
Lökéshullám terápia:
Ezt a kezelést sajnos otthon nem tudjuk elvégezni. A lökéshullám terápia csak az erre szakosodott intézményekben érhető el. A lökéshullám terápia működési elve, hogy a létrehozott hanghullámokkal a szöveteken mechanikai stimulálás történik. Ez segíti a keringés fokozását, mely gyorsítani tudja a gyógyulást. A feszes izmok hatására fellazulnak, a gyulladás csökken. Az isiász okozta gyulladást viszont gyorsabban tudja a szervezet megszűntetni.
Lágylézer kezelés:
A lágylézer kezelés napjainkra egy igen elismer fizikoterápiás kezelés lett. Rendkívűl jól javítja a sérült szövetek keringését. A készülék alacsony energiájú infravörös lézersugárral működik. Az energia besugárzásával fejt ki pozitív hatást a sejtekre, mivel gyorsítja azokban az oxigénellátást, ezáltal gyorsabban regenerálódnak az isiász okozta gyulladások.
A lágylézer terápia készülék képes a test különböző mélységéig eljutni, akár a csontokig is.