Rövid válasz mindig. Hosszabban, vannak esetek amikor a nyak fájdalom valami komolyabb betegséget jelez előre, de ez természetesen nem minden esetben igaz. A nyak fájdalom lehet egy rossz alvás eredménye is, fontos azonban, hogy bizonyos tünetek esetén mindenképp érdemes komolyan venni és utánajárni a probléma okának. A nyak fájdalma eredhet balesetekből, okozhatja gerincsérülés, ilyen akut esetben azonnal sürgősségi ellátásért kell folyamodnunk. A nyak fájdalom lehet tünete valamilyen autoimmun betegségnek esetleg rákos daganatnak is, ezekben az esetekben jellemzően nem egyedüli panaszként jelentkezik.
Amikor azonban a nyak fájdalom mellé más testrész fájdalma is párosul, esetleg több tünet, látszolag a nyak fájdalomhoz nem kapcsolódó is jelentkezik, és főleg, amikor a tünetek legalább hat hete jelen vannak, mindenképp érdemes orvoshoz fordulni.
Ha ennél rövidebb idő alatt a fájdalom nem csökken, hanem épp ellenkezőleg egyre erősödik szintén nem érdemes sokáig várni egy szakember felkeresésével.
Amikor a további tünetek közül legalább még egy társul a nyak fájdalmához, mindenképpen orvoshoz kell fordulni:
- fájdalom lép fel a gerinc érintése közben
- váll fájdalom
- hátfájás
- megmagyarázhatatlan fogyás
- láz- vagy hidegrázás lép fel
- váratlanul jelentkező, erős fejfájás
- nyaki merevség
- zavartság (a fenti három tünettel, agyhártyagyulladást is előre vetíthetnek)
- végtagokban jelentkező furcsa érzések: zsibbadás, gyengeség
- rossz koordinációs érzék
- lüktető, pulzáló fájdalom a fej hátsó részén, a halantékban
- indokolatlan hányinger, hányás
Amennyiben a fenti tünetek tapasztalhatók, akkor javasolt orvoshoz fordulni. Ezentúl a mindennapokban is érdemes nagy figyelmet fordítani a megfelelő testtartásra valamint alváshoz a jó párnák kiválasztására. Az ergonómikus tartás nemcsak otthon, hanem a munkahelyen is fontos. Napjainkban a digitális eszközökön eltöltött megnövekedett idő után egyre többször jelentkezhet fájdalom a nyakunkban, az így kialakult betegség az sms-nyakat kapta. Ennek megelőzéseként ajánlott gyógytorna gyakorlatokat végezni naponta, az apróbb nyújtógyakorlatok mindössze néhány percet vesznek igénybe, annál fontosabbak viszont hosszútávon az egészségünkre.